top of page
  • Yazarın fotoğrafıkonukyazar.blog

Excel'de İki Eksenli Grafik Oluşturma

Güncelleme tarihi: 25 Tem 2018


Yazar: Elif KIZILASLAN - Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 4. Sınıf


İşe ilk başladığım zamanlarda yöneticim tarafından istenen rapora nasıl bir çözüm yolu getirdiğimi sizlerle paylaşmak istedim. İster öğrenci ister stajyer ister bir şirkette çalışıyor olun verileri anlamlı bir şekilde grafikte göstermek her zaman her yerde karşımıza çıkabilir. Ancak kıyas yapılacak iki veri arasında çok büyük farklar varsa küçük olan veri seti grafikte gözükmeyecektir. Bu problemin çözümünü sizlerle birlikte inceleyeceğiz.


Konuya perakende sektöründen sıcak sıcak küçük bir satış raporunu inceleyerek başlayalım.Bölgelerin genel toplam satışındaki oranlarını bulalım. Bu yüzdeyi manuel olarak değil pivot table’dan yapacağız.


Tablomuzu seçip (sadece bölge ve hasılat değerleri), menüden-ekle- pivot table-tamam dediğimizde karşımıza bu ekran gelecektir:Rapora eklenecek alanlardan bölge’yi seçip Satır Etiketleri kısmına bırakıyoruz.


Aynı şekilde hasılat(tl)’ı seçip Değerler kısmına bırakıyoruz. Yüzde oranlarını görebilmek için bundan bir tane daha yapmalıyız:Toplam Hasılat(tl)2’nin üstüne fareyle sol tık yapıp gelen ekranda Değer Alanı Ayarları diyoruz:Burada Değerleri Özetleme kısmı Toplam olmalı. Değer Gösterimi kısmı ise Genel Toplam % olmalı:

Tabloda gördüğümüz gibi toplam hasılat ve yüzde değerleri arasında çok büyük fark var. İki veriyi de aynı grafikte göstermek istediğimizde % değerleri çok küçük olduğundan grafikte görülmeyecektir.


Bu durumun çözmek için excel aynı grafikte 2 farklı grafik oluşturabileceğimiz bir imkan sunuyor: ikincil eksen.


Verimizi seçip ekle kısmından bir tane 2-B Sütun grafiği ekliyoruz:

Yüzde değerleri çok küçük olduğu için grafikte gözükmüyor. Bunu çözmek için adım adım gideceğiz. Yüzde yazısının üstüne sağ tıklayıp Seri Grafik Türünü değiştir diyoruz:

Herhangi bir çizgi grafik seçiyoruz:

Grafikte kırmızı çizginin üstüne sağ tıklayıp Veri Serilerini Biçimlendir diyoruz.

Seri seçeneklerinden ikincil eksen seçip tamam diyoruz.


Grafikte eksenlere sağ tıklayıp veri serilerini biçimlendir dediğimizde istediğimiz yazı tipi, renk ve görünüm sağlayabiliriz.


Başımdan geçen ve faydasını çok gördüğüm bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Umarım faydalı olmuşumdur.168 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page